9 Ways to Eat Healthy Foods (and Cheaply)

By now, most of us know what we should be eating—fruits, vegetables, whole grains, lean meats, and fish, among other foods. But anyone heading off to the supermarket with a shopping list of the best recommendations for a healthy diet is in for a bit of sticker shock. Over a two-year period, a recent University of Washington study tracked the costs of “nutrient-dense” foods (foods high in vitamins and minerals and low in calories) and “energy-dense” foods (foods high in calories and low in vitamins and minerals—aka junk).* The nutrient-dense foods rose in cost by almost 20 percent while the cost of junk food declined. The study found that getting your average day’s worth of 2,000 calories from the junk side cost $3.52 while getting your 2,000-calories worth from nutrient-dense cuisine would cost $36.32. Since the average American spends about $7.00 a day on food, you can see where the rise in obesity might come from.  Continued…

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.